Çaj mali – a balkáni hegyek „csodaszere”
A Sideritis syriaca, a sármányvirág vagy hegyi kakukkfű – itt Albániában hegyi tea – az a növény, amit minden albán olyan jól ismer, mint mi magyarok a kamillát. Ez a hegyi növény, amelyet szárítva árulnak az utak mentén és a piacon, vagy filteres formában az üzletekben számos jótékony hatással rendelkezik. A mediterrán területen bőséggel terem, de Ázsia mérsékelt éghajlatú részén is megtalálható. A görög nyelvben a „sideritis” szó szerinti fordítása: „az, akinek vasfegyvere van”. A növényt már az ókori görögök is ismerték, és a növény használata általános gyógymódnak számított, amit vasfegyverek által okozott sebeknél, sérüléseknél alkalmaztak a csatákban. Azonban mások úgy tartják, hogy a név eredete a csészelevél alakjára utal, amely a lándzsa hegyére hasonlít.
A hegyi tea segíti az emésztést, erősíti az immunrendszert, megelőzi a megfázást és az influenzát. Vírus, gomba és baktérium ellen is hatásos, fájdalomra és enyhe szorongásra is használható. Természettudósok szívesen ajánlják a hegyi teát, amit csodaszernek tartanak. Modern vizsgálatok kimutatták, hogy a tea fogyasztásával megelőzhető a csontritkulás és antioxidáns hatása miatt a rák. Köhögéscsillapító, normalizálja a vérkeringést, növeli az ellenállóképességet. A növényt tudományos kutatások is igazolják: diterpéneket, flavonoidokat és esszenciális olajokat, C-vitamint, beta-karotint tartalmaz. A legtöbb kutatást Hollandiában, Görögországban, Macedóniában és Albániában végezték és hazánkban is 1998. májusában a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Gyógyszerészeti szakán, Budapesten.
Itt Albániában rendkívül népszerű, a kávézókban, éttermekben is rajta van az itallapon. A szokásos módon ihatjuk, ízesítés nélkül is nagyon finom, de fogyaszthatjuk áfonyával, babérlevéllel és zsályával, citrommal, mézzel. Aki Albániában jár, feltétlenül kóstolja meg!
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!