Szuvenír tippek, avagy mit vigyünk emlékbe, ajándékba Albániából
Minden országnak megvannak a sajátos emléktárgyai. Annak idején Bulgáriából a Fekete-tenger partjáról rózsavizet illett hozni, és csigaházat, amiben hallani a tenger zúgását, valamint kék-fehér csíkozású matrózpólót. Oroszországból Matrjoska babát, Svájcból csokit és díszkolompot, és még sorolhatnám. Ha Albániában betévedünk egy ajándékboltba, az alábbi dolgokkal fogunk találkozni. Ki-ki ízlése szerint válogathat a különféle ajándéktárgyak közül, melyek közt vannak dísztárgyak, és vannak, melyeknek hasznos funkciója is van. Minden turistás helyen lehet kapni ajándéktárgyakat ajándékboltokban, de aki válogatni akar a tényleg kézműves termékek között is, annak a Kruja-i bazárt tudnám ajánlani elsősorban, bár Gjirokastra-ban és Berat-ban is lehet találni kézműves termékeket.
Póló, törölköző, labda, baseball sapka stb.
Az albán zászló mintájára – amely szerintem az egyik legjobban kinéző a világon a piros alapon két fejű fekete sast ábrázoló motívumával -, vásárolhatunk pólót, törölközőt, labdát, baseball sapkát. Régebben csak a hagyományos T-shirt volt kapható, most már lehet kapni nőies szabásvonalú pólót is. Törölközőből és pólóból is találunk olyat is, amelyen térkép vagy egy városkép látható.
Hűtőmágnes, kulcstartó
Bögrék, poharak
Egykori és mostani politikai vezetőkkel, Teréz anyával, albán zászlóval, amit csak akarunk.
Hamutartó, szobor
A hamutartó természetesen bunker alakú, és Teréz anya minden mennyiségben.
Na és természetesen Szkander bég.
Zene
Ha valaki albán zenére vágyik, a strandi és utcai árusoktól is vásárolhat.
A strandon a CD árus természetesen “házhoz jön”, és eme szuper lejátszóval bele is hallgathatunk a lemezbe. :)
Népviselet
Hangszer
A kéthúros hangszer (çifteli) nemzeti hangszerük.
Italok
Skënderbeu konyak, ami valójában brandy
A Kruja-i bazárban a mai napig lehet kapni hamisítottat is, érdemes inkább boltban vásárolni. A Bato nevű terméket 12 évig érlelik.
Raki, az albán pálinka
Leggyakoribb a szőlő, de van szilva, som és szeder pálinkájuk is.
Ha esetleg ilyen címkével találkozunk, a 18° az itteni alkoholfok, ne tévesszen meg senkit, az nem 18%-os, hanem 40%-os pálinkának felel meg! De a szállásadótól esetleg lehet szerezni házi rakit is, ennek a “szabvány” kiszerelése a másfél literes ásványvizes PET palack. :)
Élelmiszer
Olívaolaj
Ebből ajánlanám elsősorban a házit, de aki ragaszkodik a boltihoz, hogy lássa, melyik vidékről származik, az bátran vegye meg, az is nagyon finom. A különféle régiókban más-másfajta ízvilágú olajokat készítenek, hiszen az íz és a szín függ az olajbogyó fajtájától, amiből rengeteg van, és a vidék adottságaitól. Berat, a Rivérán Borsh, Qeparo, délen Saranda híres olajtermő vidékek, de bármilyet vehetünk, nem fogunk csalódni.
Hegyi tea
Erről már írtam, számtalan jótékony hatása van: https://albania.cafeblog.hu/2014/11/06/caj-mali-a-balkani-hegyek-csodaszere/
Lekvár, dzsem és befőtt
Fügelekvár, melyből van műanyag vödrös és üveges kiszerelés is.
És a gliko, a különleges albán befőtt, melyet készítenek mindenféle gyümölcsből, de paradicsomból, padlizsánból, tökből, görögdinnyéből, de citrom- és narancshéjból is. A zölddió az egyik legkülönlegesebb.
És persze a képeslapok. Tudom, hogy ma már a digitális fényképezés mindent felülír, de vannak, akik szeretik az előregyártott képeslapokat. Mi sokszor csináltuk, hogy a nyaralás helyszínéről feladtunk magunknak otthonra egy képeslapot. Hazaérkezésünk után jó volt megkapni, és tudatosítani magunkban, hogy tényleg ott jártunk, nem álmodtuk. :)
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!