A tarhonya és az instant leves őse

 

 

A trahana/tarhana egy ősi gabona étel, melyet főként a Mediterráneumban és a Közel-Keleten fogyasztanak. Két fajtája létezik: az édes és a sós. Mindkettőt tört búzából, búzadarából vagy lisztből készítik. Az édes trahana tejjel készül (főleg kecske- vagy birkatejjel), a sós pedig aludttejjel vagy joghurttal.

 

Sós albán trahana
(Forrás: saját kép)

 

Forrás: saját kép

 

Eredetileg a trahana-t azért készítették, hogy a tejet tartósítsák a téli hónapokra. A tejet, tejterméket a gabonával összekeverték, hagyták erjedni, és több napig szárították.

 

Forrás: seasonalcookinturkey

 

A tejsavas erjedés és a különböző összetevők (pl. zöldségek, fűszerek, egyéb gabonák) adták a trahana jellegzetes ízét és a beltartalmi jellemzőit. Általában nyár végén készítették, amikor még elég meleg volt, hogy a tészta jól kiszáradjon. Amikor kiszáradt, kis darabokra törték, morzsolták így hónapokig elállt. A száraz trahana aztán víz, húslé vagy tej hozzáadásával egész éven át fogyasztható tartalmas, egészséges ételeket adott.

 

Forrás: seasonalcookinturkey

 

A trahana egyes történészek szerint a zabkásából ered, mellyel a görög és római katonákat táplálták a hadjáratok során. Valószínűleg azonban Perzsiából származik mint sok más mediterrán étel. A „tarkhanek” egy gabonás-tejes étel, amit a középkori Perzsiában fogyasztottak. A török törzsek felfedezték, és átvették. És az arabok is fogyasztottak a IX. sz-tól egy hasonló darabos ételt, amit „kishk”-nek hívtak.

A Mediterráneumban és Törökországban népszerű, itt Albániában is fogyasztják. A görög trahana csak gabonát és tejterméket tartalmaz, a török trahana-ba tesznek zöldségeket, fűszereket és egyéb gabonát is. Örményországban joghurtot, tojást és keményítőt adnak a búzához. Itt Albániában főként birkajoghurttal és vajjal készül.

 

Forrás: saját kép

 

 

A magyar tarhonyának is ez az őse. Az étel oszmán-török közvetítéssel került Magyarországra, és a “trahana” szóból alakult ki a tarhonya, mely magyar szóként 1600 körül fordul elő először.

 

Remekül helyettesíti a rizst olyan ételeknél, ahol töltelék részeként használjuk, pl. a töltött szőlőlevél. Görögországban a húsgombóclevesben a gombócoknál a zsemlemorzsát is ezzel váltják ki, jól egyben tartja a masszát. Epiruszon kolbásszal, bárány- vagy kecskehússal készítik és sós pitába töltik. Krétán zöldséges ételekhez keverik padlizsánnal, zöldbabbal. Észak-Macedóniában pirospaprika krémmel készítik. Törökországban szeretik levesnek fogyasztani.

 

A töltött szőlőlevél itt is kedvelt étel
Forrás: saját kép

 

Albániában minden boltban kapható. Sós változatát leginkább reggelire fogyasztják vízzel összefőzve kenyérdarabokkal, olívaolajjal leöntve, esetleg fehérsajttal, de levest is készítenek belőle.

Az alábbi recept egy tartalmasabb reggeli étel.

Hozzávalók 2 személyre:

  • 4 evőkanál trahana
  • 7 dl víz
  • kevés olívaolaj
  • kevés hús vagy sonka
  • fekete és rózsabors
  • 4 szelet kenyér

A trahana-t megpirítjuk az olajon. Mikor aranysárga, felöntjük vízzel. Addig főzzük alacsony lángon, míg besűrűsödik, közben sózzuk, borsozzuk. Közben a hús vagy sonkadarabokat kevés olajon megpirítjuk. Mikor megpirultak, hozzáadjuk a rózsaborsot. A kenyérszeleteket összetépjük kis darabokra, és mélytányérba tesszük. Felöntjük a trahana-val majd a tetejére tesszük a sült húst/sonkát.

 

Forrás: youtube

 

Gyerekeknek reggelire:

  • 5 dkg trahana
  • fél csésze víz
  • fél csésze tej
  • 5 dkg fehérsajt
  • 1 ek olívaolaj
  • 2 szelet pirítós kenyér

Egy edényben forraljuk fel a vizet. Tegyük hozzá a trahana-t és állítsuk takarékra. 5 percig kavargassuk, majd adjuk hozzá a tejet és az olajat. Kevergessük, amíg besűrűsödik. Tegyük mély tányérba, a tetejére szórjuk a darabokra tört pirítóst és a sajtot.

 

Az édes trahana tejjel és esetleg tojással készül. Forró vízben tejjel és olvasztott vajjal összefőzve a tejbegrízhez hasonló ételt kapunk.

 

Forrás: saját kép

 

Valójában a trahana, a bulgur, a kuszkusz és a tarhonya egy tőről fakadnak. A különbség az előállítás módjában, az összetevőkben és a szemcsenagyságban rejlik, de mindegyik alapja a búza/liszt, melyet a feldolgozás után kiszárítanak. Itt például lehet görög “tarhonyát” kapni, melyre az van írva görögül, hogy “kuszkusz”, összetevői durumbúza és víz. Az albán fordításban pedig “makarona”, azaz száraztészta, és az összetevői: “bulgur”, víz (tojás nélkül). :)

 

Forrás: saját kép

 

 

 

0 válaszok

Hagyjon egy választ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük