Tag Archive for: albánai

Albánia termál- és gyógyvizei

Albánia geológiai változatossága révén számos forrással büszkélkedhet. Rengeteg hideg forrás található az országban, melyek sokszor vízesésként zuhognak alá szebbnél-szebb környezetben. Ezek a vizek adják a remek ásványvizeket, melyekből Albánia sokat exportál is. A Tepelene és Glina ásványvizet például Kanadába, az Egyesült Államokba és az EU több országába, a Tepelene-t Svájcba is.

A Sotira-vízesés
(Forrás: saját kép)

A Bogova-vízesés
(Forrás: intoalbania)

Vízesés az Osum-kanyonban
(Forrás: vzhara_instagram)

A meleg források tekintetében az ország három geotermikus régióra oszlik: Kruja, Ardenica és Peshkopi. Mind a három más tulajdonságokkal bír, de mindhárom a földkéreg mozgásai következtében jött létre. Az országban tizenkét gyógy- és tíz hőforrás található.

Albánia geotermikus térképe
(Forrás: invest in albania)

 

Érdemes néhány szót ejteni, mi is a különbség az ásványvíz, a termálvíz és a gyógyvíz között. Az ásványvíz olyan mélyről feltörő vagy fúrt kútból nyert víz, mely literenként minimum 500 mg oldott ásványi anyagot tartalmaz, viszont nincsenek benne egészségre ártalmas anyagok. Termálvíznek hívjuk azokat a mélyről feltörő vizeket, melyek spontán feltörésnél min. 20°C-ak, mesterséges fúrásnál min. 30°C-ak. Gyógyvíznek azokat az ásványvizeket nevezzük, melyek igazoltan betegségek gyógyítására alkalmasak.

 

A Kruja-i geotermikus terület a Rodon-foktól az Ishmi-medencén, Elbasan-on át, Holta, Benja, Leskovik területet öleli fel egészen a görög határon túl Kónitsza-ig. Része az Uji i Bardhë-forrás Mamurras-nál, a Borizan és a Shupali-forrás is.

 

A Bilaj-i termálfürdő vagyis az Ishmi 1/b fúrólyuk

Albániában a természetes termálforrásokon kívül vannak olyanok, melyeket az ember hozott a felszínre. 1965-ben albán és orosz olajfúró mérnökök egy forró, sós oldatot találtak Bilaj faluban (Fushë-Krujë mellett). A termálvíz az Ishem-folyó völgyének forróvíz készletéből ered  2.200 m mélyről. A 60 fokos kénes víz tartalmaz vasat, kalciumot, magnéziumot, nátriumot, káliumot és egyéb ásványokat, így jótékony hatással bír bőrbetegségek, reuma és idegrendszeri rendellenességek ellen. A gyógyközpontot 1996-ban privatizálták és felújították. A legtöbb beteg reumával, bőrproblémával, emésztőszervi rendellenességgel, idegrendszeri és meddőségi problémával érkezik. A vendégek iszapterápián is részt vehetnek orvosi felügyelet mellett.

Forrás: facebook

Forrás: facebook

A Kozani-8 geotermikus forrást is véletlenül fedezték fel 1989-ben olajfúrás közben. A kút Elbasan-tól 8 km-re Shijon faluban található a Kusha-patak csodaszép völgyében. A forrás vízhozama állandó, 10.3 liter/másodperc. A víz 65 fokos.

A kozani-8 fúrólyuk
(Forrás: saját kép)

Az Elbasan-i gyógyfürdők a Tregan-folyó völgyében 500 m-es sávban Shirjan és Hidrajt falvak között találhatók. Maga a falu – ahol a gyógyforrásoknál épült hotelek vannak – is a termálvízről kapta a nevét (Llixha). A vizet már az ókorban is használták, hiszen a Via Egnatia közelében van. A források a múlt század elején Ahmet Zogu figyelmét is felkeltették, aki Csehországból hozatott specialistákat a víz bevizsgálására. A forrásokat hat csoportra osztották elhelyezkedésüktől függően, a Ló-forrás a legnagyobb. Vízhozamuk állandó, hőmérsékletük 56 fok, pH értékük 6.7-8. A víz 1300 m mélyről tör föl, és reumára, csontbetegségekre, meddőségre, bőrbetegségekre, szellemi és fizikai kimerültség ellen hatásos, javítja a vérkeringést, növeli a hormontermelést, így állítólag rendkívüli mértékű potencianövelő hatása van.

Itt minden a gyógyfürdőkről szól, és persze piac is van
(Forrás: saját kép)

A Galigati-2 forrás (mely fúrással került a felszínre) 18 km-re dél-keletre található Elbasan-tól. A víz hőfoka 45-50 Celsius fok. A Holta-zuhatag pedig légvonalban 7 km-re van a Galigati-tól. A források hőmérséklete 24 fokos, a vízesés jobb oldalán találhatók a szurdok bejáratához közel a folyómeder mentén. Könnyen felismerhetők, mert ott fehérebb a víz.

Termálvíz a Holta-kanyonban
(Forrás: Olta Bici)

 

A Shupali-forrás Tirana közelében Perkolaj falunál található a Perroi i Gelqeres (Mészkő-patak) bal oldalán. Vize 29.5 fokos.

Mamurras-nál két forrás található a Zheji-zuhatagnál, 21-22 fokos vizekkel.

Zhejë falu felülről
(Forrás: fb_mamurras)

 

Ahol a Vjosa egyik mellékfolyója a Lengarica meleg forrásokkal találkozik, ott található Bënjë. A termálfürdőket nyolc kénes forrás táplálja, melyek vize télen-nyáron 25-32 fokos, és másodpercenként 8-40 liter a vízhozamuk. A nyolc gyógyforrás, melyből négy a Lengarica-folyó jobb, négy pedig a bal partján található mindegyike más betegségre hatásos, például reumára, emésztési problémákra, vese- és bőrbetegségekre. A folyó nyugati oldalán található források kevésbé melegek, mint a keleti oldalon.

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

Ezen a helyen a fürdés azért is élvezetes, mert a folyón átívelő 1760-ban épült Kadiu-híd teszi még különlegesebbé (az egyik medence éppen a híd lábánál található), és a fürdőktől 200 m-re kezdődik a Lengarica-kanyon. Ha télen keressük fel, gyönyörködhetünk a környező havas hegyek látványában is.

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

 

Leskovik közelében két forrás is található.

A Postenan-i gőzforrásról Edith Durham angol antropológus, balkanológus, utazó ad leírást. Edith Durham a XX. sz. elején a Balkán-félszigeten utazgatott, mely rabul ejtette, így többször visszatért. Megtanult szerbül és albánul, a Balkáni-háború idején ő volt az első női haditudósító. Utazásairól hét könyvet írt, a legismertebb a High-Albania, melyben az észak-albánok szokásaival, népviseletével, társadalmi berendezkedésével, népi hiedelmeivel foglalkozott. A Postenan-i gőzforrásról így ír:

„Nem messze a falutól félúton a szikla felé van egy forró, kénes forrás, melyhez a sziklafalba taposott nedves, csúszós ösvényen lehet eljutni. Két viharvert kunyhó van a sárba ragadva úgy, mint a fecskefészek az eresz alá. A forrásban a víz hangosan bugyog, és forró gőz áramlik ki belőle. Reumára nagyon jó.”

Leskovik-tól 10 km-re délre a görög határ mellett Sarandaporo falunál a Vronomero-szorosnál található egy másik, forrásokban gazdag terület. Itt 40 forrás fakad, 26-27 fokosak.

Sarandoporo nagyon közel van a görög határhoz és a Vjosa-folyóhoz
(Forrás: google map)

 

(A video megtekintése beállítási okok miatt csak a YouTube-on lehetséges, ezért indítás után kattints a Megtekintés a YouTube-on hivatkozásra.)

 

A Peshkopi geotermikus területen, a város mellett két forráscsoport található, melyek a Korab-hegyből erednek. Két forrás adja a gyógyfürdő vizét, melyek 35 és 43.5 fokosak, vízhozamuk 14 liter másodpercenként. A másik forráscsoport 600 m-rel távolabb található, azok vize hűvösebb, 29.2 és 35.5 fok közötti. Ezek a vizek leginkább a légzőszervi problémákat, cukorbetegséget, reumát, bőrbetegségeket és a nőgyógyászati problémákat kúrálják.

Az Elbasani-i és Bilaji-i gyógyfürdőhöz hasonlóan Peshkopi-ban is kiépített infrastruktúrával és szolgáltatásokkal várják a vendégeket
(Forrás: llixhatpeshkopi_fb)

Forrás: albaniafreepress

Forrás: zjarrtv

 

Ardenica leginkább a kolostorról ismert, ahol Szkander bég is házasodott. Itt is vannak hőforrások, melyek fúrással kerültek felszínre. És ehhez a geotermikus területhez sorolják a geológusok a Mallakastra-ban, Kapaj falutól 1.5 km-re található kilenc természetes forrást is. Ezek vize hidegebb, mindössze 16.9-17.9 fokos.

Forrás: facebook

Forrás: facebook

Forrás: facebook

Forrás: facebook

Forrás: facebook

 

 

 

Albán népviseletek

„Az albánoknak van a legelbűvölőbb viseletük a világon.” – írta Lord Byron anyjának címzett levelében 1809-ben, amikor Albániában járt.

Albán népviseletek egy ajándékboltban Tiranában
(Forrás: saját kép)

Az albán népviseletek nagyon sokszínűek és változatosak, több, mint 200 fajta létezik. Kézi munkával készülnek és nagyon kidolgozottak.

Forrás: saját kép

Az öltözékek közötti eltérést az életkor, a nem, az alkalmak (esküvő, temetés stb.), a különböző társadalmi helyzet, foglalkozás, évszakok adják. A színek és díszítések életkor szerint változnak. A kicsik és a fiatalok egyszerű öltözetet viselnek. Azok a lányok, akik eladósorba kerültek, egyszerű, dísz nélküli ruhát viselnek, hajukat kendővel kötik be, és nem hordhatnak pirosat. Az esküvői ruha a legdíszesebb, mind a női, mind a férfi viseletben. A menyasszonyoknak elengedhetetlen a fém díszítés, nem csak az esztétikai megjelenés miatt, de a mágikus funkciója miatt is. A menyasszonyok számára különösen fontos a fej díszítése. Az esküvő után néhány évvel a díszítés mértéke kisebb. A gyászviseleten nem igazán látszik a visszafogottság, a nők viselhetik a legdíszesebb darabokat.

Milot-i menyasszony
(Forrás: rtv21)

Macukull, Mat menyasszony
(Forrás: pinterest)

A kutatások azt mutatják, hogy a népviseletek darabjai nem egykorúak. Vannak ruhadarabok, melyek a középkorból származnak bizánci és keleties hatással, más darabok az ókorból, megint mások pedig az illír időkből eredeztethetők. Az illír kultúrából és a középkorból örökölt elemeknek köszönhetően az albán népviseleteknek történelmi fejlődésük során sikerült megőrizni számos olyan eredeti jellemzőt, amelyek egy olyan etnikai értéket képviselnek, amely megkülönbözteti az albán ruhákat más népek viseletétől.

Nopcsa Ferenc is szívesen viselte az albán népi öltözéket.

Forrás: index

A öltözékek általában az alul viselt ruhadarabról, a szoknyáról vagy nadrágról kapták a nevüket. A felül viselt darabok hasonlóak, főleg a férfiaknál. A nőknél és a férfiaknál is öt-öt fő viseletfajtát különböztetünk meg.

 

NŐI VISELETEK

A „sávos szoknyás” viselet

Forrás: unejamshqipetar.njekomb.com

Ez a viselet a különleges szoknya részről kapta a nevét, melyet egymás fölé varrt vízszintes keskeny csíkokból készítenek, és gyapjúcsíkokkal varrnak össze. A ruha két széles pánttal a vállon lóg. A XVIII. sz-ig sokszínű volt, ma már az asszonyoké fekete, a lányoké fekete-fehér. Része még a gyöngyökkel és zsinórokkal díszített széles öv. A lábakat hosszú harisnyával vagy bőrnadrággal védik. A vállakra fehér kendőt terítenek. A szoknya alsó része harang alakú, felső részébe olyan szimbólumokat tesznek, mint a kereszt, krétai bikafej vagy a görög labirintusminta. A szimbólumkutatók szerint ez a rejtélyes fekete viselet sok szempontból nagyon érdekes, nem csak a megjelenés, a felépítés, a szövéstechnika, a hímzés, a díszítés tekintetében, hanem egy ősi matriarchális intézményt is szimbolizál. Olyan elemeket tartalmaz, melyek kifejezik az istenhitet, a katolikus kötődést, és kiemelik a hegyi asszonyok szépségét.

Forrás: arberiaonline

Forrás: gazetaexpress

Ez az öltözet teljesen különbözik az összes többitől. Ez a legrégebbi ruhadarab Albániában, de a legrégebbi ruházati típus is a világon. 4000 éves múltra tekint vissza, és nincs még egy ilyen öltözet a világon. Ez hozza az illír civilizáció üzenetét az albán népi kultúrába, amely napjainkban is él. Észak-Albániában az összes hegyvidéken megtalálható, és Montenegróban az albánok lakta részeken is.

Xhubleta része a Drin völgyéből

Xhubleta része a Drin-völgyéből

 

Hosszú ing és kötény

Ennek az öltözetnek a fő darabja a hosszú ing, hosszú szűk vagy bő ujjakkal. A derékon különböző színű gyapjú övet viselnek, a szoknya felett pedig különböző méretű gyapjú vagy pamut kötényt régiónként eltérő díszítéssel. Nyáron az ing fölé mellényt vesznek, míg télen hosszú ujjú gyapjú kabátot. A hosszúság, a szín és a díszítés a földrajzi helytől és az adott régió fejlettségétől függött, ezért ez a viselet sok helyi sajátosságot tükröz.

Forrás: shqiperia.com

Két kötényes viselet

Ez az öltözék hosszú ingből, mellényből vagy kabátkából és két hosszú kötényből áll, melyből az egyiket elől, a másikat, a rövidebbet hátul hordják. Ezt a változatot Shkodra környéki falvakban viselik. Van olyan változat is, ahol a kötény trapéz alakú, ez főleg Puka és Hasi környékén elterjedt. A kötények általában feketék, barnák vagy meggypirosak.

Forrás: kostume popullore shqipetare-facebook

 

Bő szoknyás viselet

Forrás: shqiperia.com

Ennek az öltözéknek a fő darabja egyfajta bő szoknya, kis oldalsó díszítéssel. Felül szűk inget hordanak mellénnyel. Zadrima környékén van egyfajta ráncos szoknya, amit csak a test hátsó részén viselnek, általában fekete színű. Néhány Puka környéki faluban a szoknya meggyszínű vagy zöld. Esetleg lila, ami sokkal elegánsabban mutat, hiszen régen ezt a színt nagyon nehéz, és éppen ezért nagyon drága volt előállítani. Kukës környékén különböző színű hosszú nadrággal viselik.

 

Bő nadrágos viselet

Ennek az öltözetnek a neve a bő fazonú nadrágból ered. Felül a nők rövid inget, mellényt, kabátot viselnek. A lábukon különböző színű gyapjúharisnyát. A fejükre kendőt tesznek, a konty alatt háromszög alakúra megkötve. Valójában ez a viselet csak a XX. században terjedt el, és csak néhány Tirana környéki hegyi faluban, Martanesh-ben, Polis-ban, Berzeshte-ben hordják.

Forrás: shqiperia.com

 

FÉRFI VISELETEK

Ráncos szoknyás viselet

Ez az öltözék a bő, ráncos szoknyáról kapta a nevét. A lábszáron térdig érő, hosszú gyapjú harisnyát viselnek (néhány változatban combig ér). Felül bő ujjú inget és mellényt vesznek hozzá. A derékon széles gyapjú övet hordanak, felette egy bőrből készült másikat, mely díszített, és a fegyvereket is azon viselik. A fejre fehér sapkát tesznek. A XX. sz-ig Albániában mindenhol viselték, Koszovótól egészen az albánok lakta görög területekeig. Azután már csak dél-albán falusi viselet lett.

Forrás: shqiperia.com

 

Hosszú inges és kabátos viselet

Forrás: shqiperia.com

 

Ennek a viseletnek a fő darabja a fehér ing és a hosszú, fehér gyapjú kabát. Nyáron rövid gyapjú kabátkát hordanak. Ezt Mirdita, Mat, Dibër, Malësia e Madhe, Kolonjë, Gjirokaster környékén viselik.

 

Szűk nadrágos viselet

Itt a szűk, gyapjú nadrág a lényeg, ami általában fehér, ritkábban fekete vagy szürkésbarna. A derék alá ér, gyapjúövvel viselik, mely különböző színekkel van csíkozva. Felül hosszú ujjú inget viselnek, ujjatlan mellényt, és hosszú ujjú kabátkát, mindkettő gyapjúból. Télen még egy fekete mellényt is rávesznek. Ez a gyapjúnadrágos viselet főleg Koszovóban, Észak-Albániában és Dél-Kelet Albániában, egészen Berat környékéig elterjedt.

Forrás: shqiperia.com

 

Bő nadrágos viselet

Forrás: shqiperia.com

 

Ennek a viseletnek a neve is a nadrágból ered, mely comb felé bővülő és a bokáig ér, és otthon szőtték pamutból vagy gyapjúból. Széles, meggypiros gyapjú övvel viselik. Felül szűk, hosszú ujjú inget hordanak. Hidegben fölé vesznek még egy gyapjú mellényt. Ez a viselet Közép-Albániában terjedt el, és még néhány faluban Mat és Mirdita környékén.

 

Térdnadrágos viselet

Más viseletekkel ellentétben erre a nadrágra nagy hatása volt (főleg szabásában) a keleti országokban viselt ugyanilyen ruhadarabnak. A lábszáron térdig érő zoknit viselnek. Felül hosszú ujjú inget gyapjú mellénnyel, melyet a mellkasnál oldalt fognak össze. Hideg évszakokban ujjas kabátot vagy subát, mely a test hátulján lóg. És magas vagy lapos tetejű takija-t. Ezzel a viselettel ritkán találkozunk, főleg Labëria, Mallakastër és Myzeqe környékén elterjedt. A XIX. sz. végétől a térdnadrágot a ráncos szoknyával helyettesítették.

Forrás: pinterest

 

Öltözékek régió szerint:

Dibra-i viselet
(Forrás: pinimg)

Dumre, Elbasan környéke
(Forrás: 27.al)

Has-i viselet
(Forrás: gazetametro.net)

Gyerekek tiranai viseletben
(Forrás: saját kép)

Malesia e Madhe
(Forrás: pinterest)

Myzeqe-i viselet
(Forrás: pinterest)

Sokszínűség, változatosság és kidolgozottság jellemzi a népviseleteket.

Forrás: pinimg

Forrás: kostume popullore shqipetare-facebook

Forrás: saját kép

 

A népviseletek elengedhetetlen darabja a lábbeli. A legegyszerűbb cipők egy darab négyzet alakú bőrből készültek, pánttal keresztezve, hátul gyapjú kötőlékkel. A pántok elhelyezkedésétől, és attól függően, hogyan kötötték meg, többfajta cipőt különböztetünk meg, van olyan is, aminek „nyelve” van, és a bojtos változatból is többféle. A legrégebbi régészeti bizonyítékok szerint ezt a lábbelit i.e. V-IV. sz-ban az illírek már hordták, és nagyon tisztán megkülönböztethetők a görögök-rómaiak, majd később a szlávok által viselt típusoktól. Ez a cipő viselet a Görögországban és Olaszországban élő albánok között is elterjedt.

Forrás: pinterest

Forrás: facebook

A hagyományos fehér, karimátlan nemez fejfedő is az öltözék részét képezi. Hasonló kalapot viseltek már az illírek is.

Albán fejfedő a Kruja-i bazárban
(Forrás: saját kép)

Attól függően, hogy hegyi vagy sík vidéken, vagy melyik földrajzi régióban viselik, a kalap különböző formájú és méretű. Az Észak-Albán hegyvidékeken félgömb alakú, míg Kukës környékén kúp alakú. Dél-Albániában magasabb, mint északon, főleg Gjirokastër és Vlora régióiban, kivéve Myzeqe síkvidéki területén. Dél-Albánia néhány régiójában a kalap tetején van egy kis „bóbita”. A kalap egyetlen darab gyapjú filcből készül, és szorosan a fejre simul. Az ottomán éra alatt fez típusú, a tetején egyenes volt, amit főleg a muszlim albánok viseltek.

Forrás: deviant-art

Az albán népviselet tehát nagyon sokszínű, szó szerint és átvitt értelemben is. Ajándékboltokban vagy a Kruja-i bazárban vásárolhatunk egy-egy ruhadarabot, vagy teljes szettet is.

Népviseletbe öltözött pár a Kruja-i bazárban
(Forrás: saját kép)

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

Forrás: facebook

Forrás: facebook

A folklórfesztiválokon, rendezvényeken sokféle népviselettel találkozhatunk.

Krrabe, folklórfesztivál
(Forrás: saját kép)

Ásúrá napja a bektashi muszlimok világközpontjában Tiranában (Forrás: saját kép)

Krrabe, folklórfesztivál
(Forrás: saját kép)

A Nyár napja Tiranában (Forrás: saját kép)

Népviseletbe öltözött fiatalok Kruja-ban a Szkander bég múzeum bejáratánál
(Forrás: saját kép)