Nők, akikre büszkék az albánok
Van köztük Nobel-békedíjas apáca, hollywoodi csillag, királynő, operaénekes és mérnök is. Íme, tíz olyan albán származású hölgy, akikre méltán büszkék az albánok.
Teuta királynő
Illíriai Teuta, más néven Teuta királynő férje, Agron király halála után (aki állítólag egy győztes csata után halálra itta magát) került az illír állam és hadseregének élére. Nehéz pillanatban vette át a hatalmat az illír népek felett, akik a Római Köztársaság terjeszkedési ambícióival szembesültek. Teuta okos és előrelátó nő volt. Mindössze három évig uralkodott, (Kr.e. 230-227), de munkája és dicsősége évszázadokon keresztül diadalmaskodott. Amíg irányított, fontos történelmi szerepet játszott Illíria politikai-állami egyesülésében és konszolidációjában, gazdasági-kulturális fejlődésében és katonai erejének növelésében.

Teuta királynő a Kruja-i Szkander bég múzeumban
(Forrás: saját kép)
Marigo Posio
Az albán függetlenségi mozgalom egyik meghatározó alakja és az első albán nőszervezet vezetője. Ő volt az, aki kihímezte azt az albán zászlót, melyet Ismail Qemali 1912. november 28-án tűzött ki Vlora-ban az oszmán-török megszállás alól való felszabadulás jelképeként.

Forrás: kultplus.com
Mario Posigo sírja Zvërnec-ben található, a Szűz Mária templom melletti temetőben.

Zvërnec szigete
(Forrás: saját kép)
Eleni Qirici
Az apai ágon Korça-i származású Eleni Qirici 1925-ben született Ausztráliában. Színész, balerina és akrobata volt. Ő volt az első albán származású nő, aki ismert lett Hollywood-ban. 1938-ban szüleivel Albániába jött, ahol számos előadást tartott Korça-ban, Tiranában és más helyeken. Ő volt az első koreográfus, aki megszervezte az első albán balettcsoportot.

Forrás: kultplus.com
Teréz anya
A legismertebb albán kétségkívül Teréz anya. A szegények angyalaként ismert római katolikus apáca a Szeretet Misszionáriusai szerzetesrend alapítója, Nobel-békedíjat és számos egyéb magas kitüntetést kapott, a szegények és elesettek között végzett áldozatos munkájával vált világszerte ismertté. 2016. szeptember 4-én Ferenc pápa szentté avatta. Családja Szkopjéből (ahol Teréz anya született) 1934-ben Tiranában költözött, egykori házukat tábla jelzi az albán fővárosban.

Forrás: saját kép
Vaçe Zela
A XX. századi Albánia legnagyobb hatású énekes és dalszövegírója. 1939-ben született Lushnje-ban, ahol elmondása szerint a családjában a zene olyan volt, mint „keresztbe tett lábbal ülni mindenki lelkében”. Már kiskorában érdeklődött a zene iránt, 10 évesen kezdett népdalokat énekelni, de tehetséges volt a festészetben és színjátszásban is. 1962-ben megnyerte az országos Dalfesztivált, majd még tízszer, ezzel ő a rekorder. Számos hazai és nemzetközi díj tulajdonosa, szülővárosában szobrot emeltek a tiszteletére.

Vaçe Zela szobra Lushnja-ban
(Forrás: saját kép)
Inva Mula
A világ 10 legismertebb szopránjának egyike. A Tirana-ban született operaénekesnő gyakran szerepel a milanói Scala és a new york-i Metropolitan színpadán. Az Ötödik elem c. film Diva Plavalaguna karakterének énekhangját is ő szolgáltatta. Néhányan úgy vélték, hogy az éneklés során akadt egy-két hang, amit lehetetlen előadni, de a DVD egyik dokumentumfilmjében a készítők fogadkoznak, hogy nem babráltak, nem manipulálták a felvételt, az úgy hallható, ahogy azt az énekesnő előadta.

Forrás: javanews.al
Rita Ora
A koszovói albán származású énekesnő csak néhány hónapos volt, amikor szüleivel Londonba költöztek. Notting Hill-ben nőt föl. Sahatçiu néven született, ami török eredetű szó, és azt jelenti órás. Később felvették a könnyebben megjegyezhető Ora nevet, ami albánul azt jelenti: idő. A híres Sylvia Young művészeti iskolában végzett, oda járt többek között Amy Winehouse, Emma Bunton a Spice Girls-ből és Dua Lipa is. Első kislemeze egyből az Egyesült Királyság slágerlistájának élére ugrott és ő lett a legtöbb listavezető dallal rendelkező előadó 2012-ben. Az énekes, dalszövegíró, színésznő 2022 óta az Oscar-díjas Taika Waititi színész-rendező felesége. Többször koncertezett Magyarországon is.
Bebe Rexha
Az USA-ban született és élő énekesnő észak-macedóniai albán szülők gyermeke. Eredeti keresztneve Bleta, ami annyit tesz: méhecske, angolul „bee”. Az emberek elkezdték Bebe néven becézni, innen jött a művésznév. Eredetileg trombitálni tanult, majd később kezdett el gitározni és zongorázni. A pop kaméleonjaként jellemzett énekesnő több stílust is képvisel, miközben fontosnak tartja az albán kultúra megőrzését is.

Forrás: facts.net
Eliza Dushku
Az édesapja révén albán származású amerikai színésznőre 10 évesen figyelt fel egy ügynök. Őt választották 5 hónapos keresgélés után Alice mellékszerepére Juliette Lewis oldalán a That Night című filmben. 1993-ban Pearl szerepében Robert de Niro és Leonardo di Caprio mellett játszott az Ez a fiúk sorsa c. filmben, ami saját bevallása szerint rengeteg lehetőséget nyitott meg előtte. A következő évben Arnold Schwarzenegger és Jamie Lee Curtis tinédzser lányát játszotta a Két tűz közöttben, Paul Reiser lányát a Bye, Bye Love-ban, Cindy Johnson-t a Race the Sun-ban Halle Berry és Jim Belushi (aki szintén albán származású) oldalán. Későbbi ismertebb filmjei a Hajrá, csajok Kirsten Dunst-tal vagy az Igazság órája Rober de Niro-val.

Kirsten Dunst és Eliza Dushku a Hajrá, csajok című filmben
(Forrás: imdb.com)
Ava Max
Albán származású énekesnő-dalszerző. Szülei, akik Qeparo-ból és Saranda-ból származnak, a kommunizmus bukása után mentek el Albániából, és egy évig egy párizsi templomban éltek. Amanda Koçi néven született, de 13 éves korában kijelentette, hogy az Amanda nem illik hozzá, így második névként az Ava nevet kezdte használni, mely aztán a művészneve maradt. A Sweet but Psycho dala hozta meg számára az igazi sikert, mellyel 22 országban vált listavezetővé.

Forrás: fanpop.com
Dua Lipa
Koszovói albán szülők gyermekeként született Londonban. Általános iskolában csellózni is tanult. Jelentkezését az iskolai énekkarba elutasították, a tanára azt mondta neki, „nem tud énekelni”. 2008-ban Koszovó függetlenségének kikiáltását követően családjával együtt visszaköltözött Pristinába. Nagyon szeretett ott élni, de mivel az egész világon ismertté szeretett volna válni, és úgy érezte, hogy erre Koszovóban nem lesz lehetősége, úgy döntött, hogy visszaköltözik Londonba. Az azóta háromszoros Grammy-díjas énekesnő dolgozik modellként és színésznőként is. A Barbie film-ben is látható volt, a Dance the Night című dala pedig a film egyik filmzenéje és vezető kislemeze. De szerepelt az Argylle: A szuperkém című filmben is. 2022-ben albán állampolgárságot kapott.
Mira Murati
Mérnök, kutató és technológiai vezető. A Vlora-i származású lány 16 évesen egy ösztöndíjjal került a Pearson College-ba Kanadába, majd az USA-ban folytatta tanulmányait. 2013-ban kezdett dolgozni a Tesla-nál, majd 2018-ban az OpenAI-nál, melynek 2022-2024 között technológiai vezetője volt. Idén februárban saját céget alapított Thinking Machines Lab néven. 2023-ban 57. volt a Fortune a „100 legbefolyásosabb nő az üzleti életben” listáján, tavaly pedig a Times „100 legbefolyásosabb ember az AI-ban 2024-ben” listájára is felkerült.

Forrás: ashtaedge.com