Tag Archive for: Elbasan

Albánia rejtett kincsei – A falu, ahol minden házban termálvízben fürdenek

Albániában bármerre indulunk, mindenhol láthatunk valami érdekeset.

Elbasan mellett van egy falu, Shijon a neve (albánul azt jelenti: ízlel, megkóstol). Első látásra átlagos albán település, egy főutcával és néhány szűk mellékutcával.

Az egyik helyi „lakos”
(Forrás: saját kép

A falut könnyű megközelíteni a régi Tirana-Elbasan főútról, de településnév táblát ne keressünk útközben, mert nincs. Van viszont egy turisztikai látnivalót (barna alapon fehér betűkkel) jelölő tábla: Szt. Gjon Vladimir templom és kolostor.

Ha beérünk a faluközpontba, ott találjuk a gyönyörű ortodox templomot. Szt. Joan Vladimir (Shën Gjon Vladimiri) a X-XI. sz-ban élt. Duklja szerb principátus uralkodója volt, a mai Kotor, Budva, Bar és Ulcinj területén. Ő Bar védőszentje.

Forrás: wikipedia

 

Ő volt az első olyan szerb uralkodó, akit szentté avattak (egyébként röviddel halála után). Prespa-ban temették el abban a templomban, mely előtt mártírhalált halt 1016. május 22-én. Később az ő tiszteletére épült a templom Shijon-ban, ahová ereklyéinek egy részét áthelyezték. 1967-ben Enver Hoxha kommunista diktatúrája alatt a templomot bezárták, mint a többi vallási intézményt Albániában, melyet éppen nem romboltak le. Akkor a relikviákat az Elbasan-i Szűz Mária templomba vitték. 1995 óta a tiranai ortodox katedrálisban őrizték ezeket, de már visszakerültek a Shijon-i templomba.

Az ortodox katedrális Tiranában
(Forrás: saját kép)

A templom névadó szentjének relikviái. Csontok a fejéből, bordájából és lábából.
(Forrás: saját kép)

Gyönyörűen gondozott kerten át jutunk az épülethez.

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

A templomot, mely a kulturális örökség része Karl Topia építtette 1381-ben egy régi templom romjaira, mely négyszer akkora volt, mint a mostani. Mai formáját 2005-ben nyerte el, akkor újították fel.

Forrás: saját kép

A szenthez számos legenda fűződik. Az egyik szerint miután lefejezték, saját maga vitte a fejét a Szent Jovan Bigorski kolostorba, mely Macedónia egyik legnevezetesebb kulturális emléke. Ohridban Szt. Naum templomában a harangtorony is a szent után lett elnevezve, a torony alapjába beépítették csontjainak egy részét.

A macedón-albán határvidéken az emberek úgy emlékeznek rá, mint szent kormányzó, kinek fejét apósa vágta le a Qafë Thanë-hágón. De saját kardjával nem sikerült, csak miután Joan Vladimir a maga kardját adta oda neki, tudta levágni a fejét, ezután ő saját fejével kezében ment a későbbi templom helyére. Ott egy tölgyfa állt, és miután a lefejezett meghalt, a fa meghajolt előtte. Testét a templomban temették el, melyet ott építettek és neki szenteltek.

A szentet mindig jobb kezében kereszttel, bal kezében saját fejét tartva ábrázolják (Forrás: saját kép)

Egy másik legenda szerint Joan Vladimir építette a templomot Shijon-ban. A templom helyét egy sűrű erdő mélyén Isten választotta egy sas képében, minek fején ragyogó kereszt világított. Miután Joan-t megölték, a saját fejét a templomba vitte és ott temették el. Egy csoport frank egyszer ellopta a koporsót. Az azonban rendkívül nehéznek bizonyult, és feltörte az öszvérek hátát, amelyek szállították. Végül a Shkumbin-folyóba helyezték, hogy a tengerre úsztassák, de a folyó megáradt, és a koporsó – fényt sugározva – visszaúszott a templom felé. A helyi lakosok kivették a vízből, és ünnepi felvonulás keretében visszavitték a templomba.

Forrás: saját kép

Mi azonban nem csak ezért jöttünk a faluba. 1989-ben olajfúrás közben olaj helyett termálvíz tört fel a településen, melyet Kozani 8-as fúrólyukként ismerhetünk. A 65 fokos víz 10.3 liter/másodpercenkénti hozammal tör föl a földből, ahogy közeledünk a faluhoz, már érezzük a kénes szagot.

A hőforráshoz albán viszonylatban egy darabig egész jó úton haladhatunk. Ahogy haladunk, látjuk a vizet lefolyni a dombról, és a műanyag csöveket, melyek a házakhoz vezetnek. Útközben találjuk a llixha-t (ejtsd: lidzsa), vagyis a helyi termálfürdőt, eddig érdemes autóval menni, (egy kis parkolóhelyet is találunk ott), és onnan tovább gyalog.

Forrás: saját kép

Kívülről sem túl bizalomgerjesztő, de ha belépünk, rögvest a Macskajaj c. filmben érezhetjük magunkat, azaz azzal főzünk, amink van, vagyis abban fürdünk, amink van. :) A tarifa ár-érték arányban megfelelő, potom 100 albán Lek-ért belefeküdhetünk valamelyik kádba, (már akinek van hozzá gusztusa), és még szivacsot is biztosítanak. :)

Forrás: saját kép

De a fő „látványosság” maga a fúrólyuk. Ahogy haladunk fölfelé, a látvány nem mindennapi, a meleg víz hol erőteljesebben, hol finomabban, csordogálva, szétterülve folyik alá mindenhol.

Forrás: saját kép

A fúrólyukat közvetlenül egy lakóház mögött találjuk.

Forrás: saját kép

A víz annyira meszes, hogy a mész vastag réteget képez a fúrólyuk körül álló víz tetején, ha nem tudnánk, hogy meleg vízről van szó, jégnek képzelhetnénk.

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

A táj gyönyörű, a hegyek látványa magával ragadó, és közben előttünk bugyog és gőzölög a termálvíz.

 

A kút „közkincs”, ezért az egész falu népe onnan vezeti a meleg vizet a házába. Egy helyen egy természetes medencébe is bevezették a forró vizet, így akár a természet lágy ölén is fürödhetünk a termálvízben (vigyázzunk, mert nagyon forró még ott is).

Forrás: saját kép

Nem tudom, a vizet bevizsgálták-e, hogy van-e valamilyen gyógyhatása, így nevezzük inkább csak termálvíznek. Néhány kilométerre onnan Llixha faluban (Elbasan-tól délre) egy egész iparág épült a bizonyítottan gyógyhatású vizekre, kényelmes szállodákkal és orvosi asszisztenciával. Shijon-ban ez kimerül a szabadon feltörő, zubogó, folyó, csordogáló forró víz szabad használatában. :)

 

Kapcsolódó bejegyzések:

https://albania.cafeblog.hu/2018/06/29/albania-rejtett-kincsei-shengjergj/

https://albania.cafeblog.hu/2018/10/26/albania-rejtett-kincsei-gramsh-es-kornyeke/

https://albania.cafeblog.hu/2019/09/17/albania-rejtett-kincsei-krorez-es-vajon-finom-e-a-tengeri-sun/

https://albania.cafeblog.hu/2017/04/28/albania-rejtett-kincsei-rehova/

https://albania.cafeblog.hu/2019/12/27/albania-rejtett-kincsei-a-fekete-barlang/

 

 

 

Albánia termál- és gyógyvizei

Albánia geológiai változatossága révén számos forrással büszkélkedhet. Rengeteg hideg forrás található az országban, melyek sokszor vízesésként zuhognak alá szebbnél-szebb környezetben. Ezek a vizek adják a remek ásványvizeket, melyekből Albánia sokat exportál is. A Tepelene és Glina ásványvizet például Kanadába, az Egyesült Államokba és az EU több országába, a Tepelene-t Svájcba is.

A Sotira-vízesés
(Forrás: saját kép)

A Bogova-vízesés
(Forrás: intoalbania)

Vízesés az Osum-kanyonban
(Forrás: vzhara_instagram)

A meleg források tekintetében az ország három geotermikus régióra oszlik: Kruja, Ardenica és Peshkopi. Mind a három más tulajdonságokkal bír, de mindhárom a földkéreg mozgásai következtében jött létre. Az országban tizenkét gyógy- és tíz hőforrás található.

Albánia geotermikus térképe
(Forrás: invest in albania)

 

Érdemes néhány szót ejteni, mi is a különbség az ásványvíz, a termálvíz és a gyógyvíz között. Az ásványvíz olyan mélyről feltörő vagy fúrt kútból nyert víz, mely literenként minimum 500 mg oldott ásványi anyagot tartalmaz, viszont nincsenek benne egészségre ártalmas anyagok. Termálvíznek hívjuk azokat a mélyről feltörő vizeket, melyek spontán feltörésnél min. 20°C-ak, mesterséges fúrásnál min. 30°C-ak. Gyógyvíznek azokat az ásványvizeket nevezzük, melyek igazoltan betegségek gyógyítására alkalmasak.

 

A Kruja-i geotermikus terület a Rodon-foktól az Ishmi-medencén, Elbasan-on át, Holta, Benja, Leskovik területet öleli fel egészen a görög határon túl Kónitsza-ig. Része az Uji i Bardhë-forrás Mamurras-nál, a Borizan és a Shupali-forrás is.

 

A Bilaj-i termálfürdő vagyis az Ishmi 1/b fúrólyuk

Albániában a természetes termálforrásokon kívül vannak olyanok, melyeket az ember hozott a felszínre. 1965-ben albán és orosz olajfúró mérnökök egy forró, sós oldatot találtak Bilaj faluban (Fushë-Krujë mellett). A termálvíz az Ishem-folyó völgyének forróvíz készletéből ered  2.200 m mélyről. A 60 fokos kénes víz tartalmaz vasat, kalciumot, magnéziumot, nátriumot, káliumot és egyéb ásványokat, így jótékony hatással bír bőrbetegségek, reuma és idegrendszeri rendellenességek ellen. A gyógyközpontot 1996-ban privatizálták és felújították. A legtöbb beteg reumával, bőrproblémával, emésztőszervi rendellenességgel, idegrendszeri és meddőségi problémával érkezik. A vendégek iszapterápián is részt vehetnek orvosi felügyelet mellett.

Forrás: facebook

Forrás: facebook

A Kozani-8 geotermikus forrást is véletlenül fedezték fel 1989-ben olajfúrás közben. A kút Elbasan-tól 8 km-re Shijon faluban található a Kusha-patak csodaszép völgyében. A forrás vízhozama állandó, 10.3 liter/másodperc. A víz 65 fokos.

A kozani-8 fúrólyuk
(Forrás: saját kép)

Az Elbasan-i gyógyfürdők a Tregan-folyó völgyében 500 m-es sávban Shirjan és Hidrajt falvak között találhatók. Maga a falu – ahol a gyógyforrásoknál épült hotelek vannak – is a termálvízről kapta a nevét (Llixha). A vizet már az ókorban is használták, hiszen a Via Egnatia közelében van. A források a múlt század elején Ahmet Zogu figyelmét is felkeltették, aki Csehországból hozatott specialistákat a víz bevizsgálására. A forrásokat hat csoportra osztották elhelyezkedésüktől függően, a Ló-forrás a legnagyobb. Vízhozamuk állandó, hőmérsékletük 56 fok, pH értékük 6.7-8. A víz 1300 m mélyről tör föl, és reumára, csontbetegségekre, meddőségre, bőrbetegségekre, szellemi és fizikai kimerültség ellen hatásos, javítja a vérkeringést, növeli a hormontermelést, így állítólag rendkívüli mértékű potencianövelő hatása van.

Itt minden a gyógyfürdőkről szól, és persze piac is van
(Forrás: saját kép)

A Galigati-2 forrás (mely fúrással került a felszínre) 18 km-re dél-keletre található Elbasan-tól. A víz hőfoka 45-50 Celsius fok. A Holta-zuhatag pedig légvonalban 7 km-re van a Galigati-tól. A források hőmérséklete 24 fokos, a vízesés jobb oldalán találhatók a szurdok bejáratához közel a folyómeder mentén. Könnyen felismerhetők, mert ott fehérebb a víz.

Termálvíz a Holta-kanyonban
(Forrás: Olta Bici)

 

A Shupali-forrás Tirana közelében Perkolaj falunál található a Perroi i Gelqeres (Mészkő-patak) bal oldalán. Vize 29.5 fokos.

Mamurras-nál két forrás található a Zheji-zuhatagnál, 21-22 fokos vizekkel.

Zhejë falu felülről
(Forrás: fb_mamurras)

 

Ahol a Vjosa egyik mellékfolyója a Lengarica meleg forrásokkal találkozik, ott található Bënjë. A termálfürdőket nyolc kénes forrás táplálja, melyek vize télen-nyáron 25-32 fokos, és másodpercenként 8-40 liter a vízhozamuk. A nyolc gyógyforrás, melyből négy a Lengarica-folyó jobb, négy pedig a bal partján található mindegyike más betegségre hatásos, például reumára, emésztési problémákra, vese- és bőrbetegségekre. A folyó nyugati oldalán található források kevésbé melegek, mint a keleti oldalon.

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

Ezen a helyen a fürdés azért is élvezetes, mert a folyón átívelő 1760-ban épült Kadiu-híd teszi még különlegesebbé (az egyik medence éppen a híd lábánál található), és a fürdőktől 200 m-re kezdődik a Lengarica-kanyon. Ha télen keressük fel, gyönyörködhetünk a környező havas hegyek látványában is.

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

 

Leskovik közelében két forrás is található.

A Postenan-i gőzforrásról Edith Durham angol antropológus, balkanológus, utazó ad leírást. Edith Durham a XX. sz. elején a Balkán-félszigeten utazgatott, mely rabul ejtette, így többször visszatért. Megtanult szerbül és albánul, a Balkáni-háború idején ő volt az első női haditudósító. Utazásairól hét könyvet írt, a legismertebb a High-Albania, melyben az észak-albánok szokásaival, népviseletével, társadalmi berendezkedésével, népi hiedelmeivel foglalkozott. A Postenan-i gőzforrásról így ír:

„Nem messze a falutól félúton a szikla felé van egy forró, kénes forrás, melyhez a sziklafalba taposott nedves, csúszós ösvényen lehet eljutni. Két viharvert kunyhó van a sárba ragadva úgy, mint a fecskefészek az eresz alá. A forrásban a víz hangosan bugyog, és forró gőz áramlik ki belőle. Reumára nagyon jó.”

Leskovik-tól 10 km-re délre a görög határ mellett Sarandaporo falunál a Vronomero-szorosnál található egy másik, forrásokban gazdag terület. Itt 40 forrás fakad, 26-27 fokosak.

Sarandoporo nagyon közel van a görög határhoz és a Vjosa-folyóhoz
(Forrás: google map)

 

(A video megtekintése beállítási okok miatt csak a YouTube-on lehetséges, ezért indítás után kattints a Megtekintés a YouTube-on hivatkozásra.)

 

A Peshkopi geotermikus területen, a város mellett két forráscsoport található, melyek a Korab-hegyből erednek. Két forrás adja a gyógyfürdő vizét, melyek 35 és 43.5 fokosak, vízhozamuk 14 liter másodpercenként. A másik forráscsoport 600 m-rel távolabb található, azok vize hűvösebb, 29.2 és 35.5 fok közötti. Ezek a vizek leginkább a légzőszervi problémákat, cukorbetegséget, reumát, bőrbetegségeket és a nőgyógyászati problémákat kúrálják.

Az Elbasani-i és Bilaji-i gyógyfürdőhöz hasonlóan Peshkopi-ban is kiépített infrastruktúrával és szolgáltatásokkal várják a vendégeket
(Forrás: llixhatpeshkopi_fb)

Forrás: albaniafreepress

Forrás: zjarrtv

 

Ardenica leginkább a kolostorról ismert, ahol Szkander bég is házasodott. Itt is vannak hőforrások, melyek fúrással kerültek felszínre. És ehhez a geotermikus területhez sorolják a geológusok a Mallakastra-ban, Kapaj falutól 1.5 km-re található kilenc természetes forrást is. Ezek vize hidegebb, mindössze 16.9-17.9 fokos.

Forrás: facebook

Forrás: facebook

Forrás: facebook

Forrás: facebook

Forrás: facebook

 

 

 

Ballokume – a nyárváró szeretet süti

A ballokume vagy ballakume nevű édesség az egyik legnépszerűbb tradicionális albán sütemény. Nyár napján, azaz március 14-én ezt fogyasztják Albániában és egy héttel az ünnep előtt már árulják a boltokban, cukrászdákban, és az ünnep napján az utcákon is. Nyári sütinek is nevezik.

A boltokban már árulják
(Forrás: saját kép)

A Nyár napján az utcákon is árulják
(Forrás: saját kép)

 

A Nyár napja eredetileg egy pogány ünnep volt. Az illír naptár szerint csak két évszak létezett: a nyár és a tél. A régi Julianus naptárban 10 hónap volt egy évben, az új év március 1-jén kezdődött, ebből erednek a szeptember, október, november december hónapok albán elnevezései is, azaz a shtator=hetedik, tetor=nyolcadik, nëntor=kilencedik, dhjetor=tizedik hónap. Eredetileg az ünnepet is március 1-jén tartották, 1901. óta ünneplik március 14-én a Gergely naptár szerint a Mars istenről elnevezett hónapban, amely a tavasz első hónapja.

A tél végét, a nyár kezdetét, a természet és a lélek újjászületését ünnepelték az illír időkben Çermenika tartományban (a mai Elbasan régió) Kandavia-ban, ahol Diana istennő temploma állt. Diana a termékenység, az erdők és a vadászat istennője volt, ezt az ünnepet neki szentelték, mivel ezen a napon jött elő a szentélyéből.

Mivel az ünnep Elbasan-ból ered, így a süteményből is az elbasani az igazi. A neve állítólag a 16. sz-ban alakult ki, amikor is a legenda szerint az elbasani szandzsákbég megkóstolta a süteményt, és így szólt: „Është ba si llokume.”, azaz olyan finom, mint a lokum (a lokum török eredetű keményítőből és cukorból készült édesség). Így a „ba” és a „llokume” szavak összetételéből létrejött a „ballokume”.

Az elbasani ballokume kicsit másképpen készül, mint az ország más részein, mert egy hozzávalóval többet tartalmaz. Ez a plusz összetevő pedig: a szeretet.  :) Az elbasaniak úgy tartják, ez az ünnep a szeretet ünnepe is, az ember, az élet és a természet szeretetének ünnepe.

Ballokume árus Tiranában (Forrás: saját kép)

 

Az eredeti recept szerint a ballokume-t rézedényben keverik és fatüzeléses kemencében sütik. A rézedénynek nagyon gyors a hővezetése-elosztása, így segíti a cukor olvadását. Az ünnepre való készülődés már előző nap este elkezdődik, ekkor tüzet raknak, és annak a hamuját is felhasználják a süteményhez. Azaz a hamut vízbe teszik, picit állni hagyják, majd leszűrik. Manapság nem nagyon van lehetőség szabad tűzi hamuhoz jutni, így ezt tejjel váltják ki. A hozzávalókat a megfelelő sorrendben kell adagolni, és fakanállal elkeverni. A tészta keveréséhez erő kell, ezért sokszor a férfiakat is bevonják a folyamatba.

Íme tehát a ballokume receptje. Mindössze néhány összetevőből áll, egyszerűen elkészíthető, de nagyon finom édesség.

Kukoricaliszt ballokume-hoz
(Forrás: saját kép)

 

Hozzávalók (kb. 40 db-hoz):

1 kg kukoricaliszt
500 gramm vaj
8 tojás
1 kg cukor
2 evőkanál tej (vagy hamus víz)

 

Egy réz vagy üvegedénybe rakjuk az olvasztott vajat. Adjuk hozzá a cukrot, és keverjük habosra. Egyesével adjuk hozzá a tojásokat, folyamatosan keverve kb. 10 percig. Adjuk a masszához a tejet (hamus vizet), és keverjük további 5 percig. Végül apránként adjuk hozzá a kukoricalisztet, és keverjük addig, míg homogén masszát kapunk. Takarjuk le a tésztát, és szobahőmérsékleten hagyjuk állni 20 percig.

Melegítsük elő a sütőt 150 fokra. Béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral, vagy vajazzuk ki és szórjuk meg liszttel. Formáljunk kis golyókat, helyezzük a tepsibe, majd lapítsuk le. Süssük 40-45 percig. Miután kivettük a sütőből, hagyjuk teljesen kihűlni, majd tegyük tárolódobozba. Sokáig eláll.

Cukorból is kapható külön erre a célra való
(Forrás: saját kép)

Ezen a napon a virágok sem maradhatnak el. Elbasan-ban a gyerekek virággal díszítik a házak ajtaját, a városokat pedig virágdíszbe öltöztetik.

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

 

Forrás: saját kép

 

Észak és dél metszésében: Elbasan

Elbasan Albánia negyedik legnagyobb városa. Földrajzi elhelyezkedése révén gazdasági és kulturális szempontból mindig is fontos település volt. Mivel a Shkumbin-folyó mellett fekszik, mely ténylegesen kettészeli Albániát, a két fő nyelvjárásban (a geg és a toszk) mindig is áthidalta az északi és déli különbségeket.

Mikor először jártunk a városban (2005-ben), még igencsak érződött rajta, hogy a település a kommunizmus alatt Albánia legnagyobb iparvárosa volt.

Ma már csak a gyártelep egy része, a Kürüm vas- és acélüzem működik.
(Forrás: saját kép)

Elbasan belvárosa mára szépen kiépült, a város gazdag történelme és látnivalói érdemessé teszik arra, hogy felkeressük.

A települést az ókorban illír telepesek alapították. I. e. II. sz-ban a rómaiak fennhatósága alá került, ekkor indult meg a Via Egnatia építése, amelynek nyomai a mai napig láthatók.

A Rruga Egnatia az ókori út nyomvonalán halad
(Forrás: saját kép)

Akkoriban kapta a Scampa nevet, akkor létesített ugyanis ott Diocletianus császár egy állomáshelyet 26 toronnyal és két bejárattal, mely egy egész légió elszállásolására alkalmas volt. A Római Birodalom összeomlását követően a város bizánci fennhatóság alá került, és az V. sz-ban püspöki székhely lett. A várost a középkorban többen ostromolták: gótok, szlávok, bolgárok, így a IX. sz-ban elnéptelenedett. A régészeti ásatások szerint a XI. sz-tól kisebb közösség élt a várfalak között, majd a XIV. sz-ban a Topia család, később az Arianiti család lett a terület ura.

Elbasan modern nevét II. Mehmed szultántól kapta. Lévén az egyik legrégebbi város, amelyet elfoglaltak a törökök, ezért a szultán Eli Basan névvel illette. Mivel 1466-ban két hónapnyi ostrom után sem bírt Kruja-val, így elhatározta, hogy megteremti hátországát, ahonnan irányítani tudja a támadásokat. Az Elbasani várat – amely a Bashtova-i és Peqin-i mellett – síkságon épült, 25 nap alatt 150.000 emberrel építtette újjá 28 toronnyal és három várkapuval. A bejárat fölé ezt íratta: “Eli-Basan, es Sulltan, Ibni Sulltan, Fahti Sultan, Mehmet Han-i Han”, ami annyit tesz: Rád tettem kezem, én a szultán, szultán fia, győzedelmes szultán, Mehmed, királyok királya. Így Elbasan neve azt jelenti: rád tettem kezem.

A dél-nyugati sarokbástya
(Forrás: saját kép)

Forrás: saját kép

Az óratorony a XVII. sz-ban épült, helyén 1899-ben egy 30 m magas újat építettek.

Az óratorony
(Forrás: saját kép)

Ma a várban nagy befogadóképességű étterem működik, szépen gondozott kertjében előszeretettel rendeznek lakodalmakat.

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

A török hódoltság alatt a város kereskedelmi és kézműipari központtá vált, lakossága a XVII. sz-ban 2000 család volt. A városban az 1700-as évek közepén 400 kézműves és kereskedő árulta portékáját mintegy 900 üzletben, és 30 utca volt elnevezve a mesterségekről. Ebben az időszakban mintegy 30 céh és 90 szakma létezett a városban. Az Elbasan-i ezüstművesek és fegyverkovácsok külföldön is ismertek voltak, különféle kiállításokon, többek között 1867-ben Párizsban és 1894-ben Chichago-ban Elbasan-i fegyvereket és egyéb kézműves termékeket is kiállítottak. De 35 tímárműhely is működött a városban, ezért Tímárok kútja, Tímárok tere, Tímárok malma, Tímárok mecsete és hasonló, a mesterséggel kapcsolatos elnevezések voltak a városban. A többi, bőr megmunkálásával kapcsolatos szakma képviselői, például a szattyánkészítők, akik a kecskebőr pirosra színezését is végezték, vagy a szíjgyártók, nyeregkészítők, szűcsök és cipészek is magas szinten művelték a mesterséget. A selyem, mint az albán népviselet egyik alapdarabja is Elbasan-ból ered, csak ebben a régióban 37 fajta népviselet létezik.

Forrás: infoelbasani.al

Forrás: pinterest

A XVII. sz-ban 46 mecset működött a városban, a település az iszlám fellegvára volt. A Király-mecsetet 1492-ben II. Bajazid szultán építtette, és az egyik legrégebbi Albániában.

A Király mecset bejárata
(Forrás: saját kép)

A mecset oldalról
(Forrás: saját kép)

Az épület magán viseli mindazon jegyeket, melyek a király típusú mecseteket jellemzik: fából készült mennyezet, előcsarnok, ugyanilyen stílusban épültek aztán Berat-ban, Gjirokastra-ban és Shkodra-ban az ilyen típusú mecsetek.

A város másik régi mecsete a Nazir bég által építtetett Naziresha mecset.

A Naziresha mecset
(Forrás: saját kép)

A szunnita muszlim mellett a bektashi rend első képviselője is állítólag itt jelent meg, és jelentős számú zsidó közösség is élt a városban, majd a görög ortodoxok is megjelentek. Ők azonban hátrányos helyzetben voltak, 1860-ig sem boltot, sem műhelyt nem nyithattak a bazárban, és disznóhúst is csak a görögkeleti templom udvarán lehetett árusítani. Valószínűleg ezért volt olyan magas a kriptokeresztények száma, ők voltak, akik áttértek ugyan a muszlim hitre és külsőségeire, de keresztény hitüket titokban, házuk falai között gyakorolták.

Legrégebbi templomuk a Szűz Mária templom a XV. sz-ban épült.

A Szűz Mária templom tornya
(Forrás: saját kép)

Az ikonosztáz az 1800-as években készült, Onufri és Shpataraku munkái is láthatók.

Forrás: saját kép

A templomot a kommunizmus idején szerencsére „csak” fegyverraktárként használták, viszont a falakon található freskókat megpróbálták eltávolítani, így azok megrongálódtak, a szentély mennyezete pedig be is ázott.

Forrás: saját kép

A szentély. Megengedték, hogy ezt is lefényképezzük.
(Forrás: saját kép)

A templom kertjében található Konstandin Kristoforidhi Biblia-fordító, szótáríró sírja, aki nyelvészeti munkásságával kiérdemelte az albán nyelv atyja címet, ő Elbasan-ban született és ott is halt meg.

Konstandin Kristoforidhi sírja
(Forrás: saját kép)

A város a 20. sz. elején kivette részét a függetlenségi mozgalomból. A helyi mozgalom vezére Lef Nosi volt. A város történetében az egyik legjelentősebb esemény 1909-ben az Elbasan-i kongresszus volt, ahol egyrészt bevezették a latin betűs albán ábécét az addig használt arab betűk helyett, és létrehozták az ország első tanítóképző intézményét.

A városközpontban a napokban fejeződött be az V. sz-ban épült ókeresztény bazilika mozaikjának teljes feltárása, melyet 2007-ben már félig feltártak, de most teljes valójában bemutatták néhány napig. Sajnos, mire mi odaértünk, már újra letakarták.

Az ókeresztény bazilika romjai
(Forrás: saját kép)

Szintén a városközpontban található a Néprajzi Múzeum is.

A Néprajzi Múzeum
(Forrás: saját kép)

Az esküvői, lakodalmi szokások nagyon eltérőek és változatosak Albániában. Az Elbasan-i lakodalom például hét napig tart, és csütörtökön kezdődik. Az ortodox családoknál csütörtökön eléneklik a „Rizs dalát”. A rizst a fiatal lányok tisztítják, és a vőlegény apjának nővére ül a fő helyen, ő kezdi a dalt. Az ortodox családokban a vőlegény esküvője egy hétig tart, a menyasszonyé csak a vasárnapi napon. A vőlegénynek azon a napon semmi dolga nincs, még a vendégek fogadásáról is az apja gondoskodik. A vőlegény öltöztetését is dalok kísérik. A teljes öltözetet egy padra teszik a szoba közepére, és a család legidősebb tagja elkezdi a dalt, és addig énekelnek, amíg a vőlegény felöltözik. Miután ez megvan, a második dalt a vőlegénynek éneklik. A vőlegény nem léphet a szobába, ahol a menyasszony tartózkodik. Amikor a szobába lép, az az esküvői ceremónia csúcspontja. Ahhoz, hogy beléphessen, egy pogány szokást alkalmaznak: a hozzátartozók felsorakoznak, és az utolsó hátba veri a vőlegényt. Ez egy nagyon ősi, pogány rituálé, Elbasan-ban a vőlegény egyik barátja végzi a műveletet, miközben így szól: „Lépj be, vőlegény!, A muszlimoknál is így zajlik, de ott a vallási elöljáró előbb megáldja a vőlegényt, mielőtt az a szobába lép.

Vannak azonban különbségek is a két vallás szertartása között. A muszlim esküvőkön a menyasszony szerepe kevésbé hangsúlyos, a vőlegényhez több rituálé kapcsolódik, mint az arához. Az éneklés mindkét ceremónián fontos, de az ortodox szokásokban a menyasszonyt rejtegetik a házassági ceremónia előtt, a muszlimoknál a vőlegényt. A tisztálkodási szokásoknál is eltérés van, a középkorban a muszlim esküvő előtt a vőlegény ment a fürdőbe, míg az ortodoxoknál a menyasszony kereste fel a férjezett nők társaságában a közfürdőt, és természetesen ezt is dalok kísérték. Az ortodoxoknál szombaton a vőlegény egyfajta legénybúcsút tartott szintén dalokkal kísérve, a muszlimoknál ez az esemény egy nappal az esküvő után történt. A ruházat „megéneklése” csak az ortodoxoknál van, a muszlimoknál nincs ilyen szokás.

 

Elbasan-ból ered a Nyár napja nevű ünnep is, melyet március 14-én tartanak, amely eredetileg pogány télűző-tavaszköszöntő szokás volt, de mára országosan elterjedt, és a határokon túl élő albánok is ünneplik. Az ezen a napon készített különleges édesség a ballokume. A régió híres étele még a tavë elbasani (vagy tavë kosi), a joghurtban sült bárány, melyet akár ilyen hangulatos helyeken is elfogyaszthatunk.

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

De nem csak maga a város érdekes, hanem a környéke is. A várostól kb. 10 km-re található kénes termálvíz szagát már messziről érezni. A gyógyvíz nagyon különleges, melyet már az ókorban is használtak. A múlt század elején Ahmet Zogu király figyelmét is felkeltette, aki Csehországból hozatott specialistát a víz bevizsgálására. Az első szállodát 1932-ben építették, ez ma is működik. Az 1300 m mélyről feltörő 56 fokos víz reumatikus és csontbetegségek, meddőség, bőrbetegségek (pl. ekcéma), szellemi és fizikai kimerültség ellen hatásos, javítja a vérkeringést, növeli a hormontermelést, ezért állítólag rendkívüli mértékű potencianövelő hatása van.

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

Elbasan környékén dohányt és gyógynövényeket is termesztenek a zöldségféléken kívül. Zogu király idejében létesült a dohánygyár, tavaly pedig közel 2 ha-on a világ legdrágább fűszernövényének tartott „vörös aranynak” nevezett sáfrányt is elkezdték szervezett módon termeszteni. Régen úgy tartották Albánia szerte, hogy Elbasan-ban élnek a legszebb emberek, mert az északiak és a déliek keveredése miatt a heterózis hatás a legjobban ott érvényesült.

 

Dita e Verës – a Nyár napja Albániában

 

dita e veres2

 

A tél végének, valamint a természet és az emberi lélek újjászületésének ünnepe.

Az ünnep központja Elbasan, ahonnan az ünnep eredeztethető. Eredetileg ez egy pogány ünnep, de egész Albánia-szerte, és a külföldi albán kolóniákban is ünneplik minden év március 14-én. 2004-től kezdve hivatalos állami ünnep Albániában. A városokat virágdíszbe öltöztetik. A fővárosban, Tiranában is egész napos ünneplés zajlik, folyamatos programokkal várják az oda látogatókat.

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

Forrás: saját kép

 

Az ünnep eredete

Az Nyár ünnepe eredetileg pogány ünnep, ami az illír időkre vezethető vissza, és amit Çermenika régióban (a mai Elbasan) tartottak amolyan télűző-tavaszköszöntő ünnepként, mint nálunk Mohácson a busójárást.

Diana a természet, az erdők és a vadászat istennője volt, és minden év március 14-én előjött, hogy jelezze a nyár érkezését. Kandavia-ban, ahol a temploma állt az emberek összegyűltek imádkozni, áldozatot bemutatni, és utána ott maradtak mulatozni.

Generációról-generációra e napnak a megünneplésével vált ez a régió ennek az egyedi kulturális örökségnek a megtartásával országszerte ismertté.

Ilyenkor az ország minden részéből jönnek az emberek Elbasan-ba, bár ez már rég nem helyi esemény, hanem országszerte és a határokon kívül élő albánok is ünneplik. A régió erre az alkalomra készített különleges édessége a „ballokume”, amit Elbasan-ban „másképpen” készítenek. Ezen a napon pulykát, diót, szárított fügét adnak a gyerekeknek, akik házról-házra járva elsőként hozzák a jószerencsét és gazdagságot a házakhoz.

Forrás: saját kép

A régiek elmondása alapján tudjuk, hogy a Nyár napja előtti estén a rokonok összegyűltek, várták az istennő érkezését, és egész reggelig fennmaradtak. Az idősek voltak az elsők, akik kitárták a ház ajtaját, és megtöltötték az edényeket friss vízzel és ezzel ébresztették a többieket. Visszafelé jövet hoztak egy darab földet, friss hajtásokat és füvet, mint a természet újjászületésének szimbólumait. Rendeznek ilyenkor tojástörő versenyt: mindenkinek főznek tojást, amit majd egymáshoz ütnek, és az nyer akié a legkeményebb. Az északi részeken fákat, gallyakat gyűjtenek a gyerekek és este felgyújtják, itt is versenyeznek, kié a legnagyobb tűz. Ahány régió, annyi szokás, de a lényeg, hogy ezen a napon az emberek HOSSZÚ ÉS BOLDOG ÉLETET KÍVÁNNAK EGYMÁSNAK!

Ezen a napon az ebéd jó hangulatban telik, és általában a szabad ég alatt történik. Sült hússal, pulykával, borral, rakival, édességekkel ünnepelnek. :)

Forrás: saját kép

Ezen a napon piros cérnából font karkötőt kötnek a csuklójukra az emberek, és az első fecske érkezéséig viselik. Ilyenkor kívánni kell valamit. Amikor meglátjuk az első fecskét, akkor kell levenni a karkötőt, amit a fecske elvisz a fészkébe. Ekkor válik valóra a kívánság. :)

Nyárkarkötőt árul egy hölgy a Nyár napján a Tirana-tónál
(Forrás: saját kép)