
UTAZÁS
Albániába belépni a beutazástól számított 3 hónapig érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal lehet. A határon NEM KELL belépési illetéket fizetni sem személyekre, sem járműre!
Albániába többféle módon juthatunk el.
Repülővel: A Wizz Air Budapest-Tirana és Bécs-Tirana között közlekedő, és az Austrian Airlines Bécs-Tirana között közlekedő járataival utazhatunk. És 2024. áprilisától a Ryanair is üzemeltet járatokat Tiranába Budapestről és Bécsből.
A Teréz Anya Nemzetközi Repülőtérről 0-24 órában óránként közlekedik a LU-NA shpk transzferbusza Tiranába. Durres-be, Fier-be, Vlora-ba és Shkodra-ba is eljuthatunk a repülőtérről. (Részletek itt: https://www.tirana-airport.com/en/transport-and-directions/15/By-Bus).
Vagy elrepülünk Korfu-ra, és onnan komppal átjövünk Saranda-ba. (https://ionianseaways.com/online-reservation/ , http://www.finikas-lines.com/)
Vonattal: Budapestről Belgrad-ba, majd a Belgrad-Bar menetrend szerinti járattal Bar-ig (http://w3.srbrail.rs/zsredvoznje/?lang=en), Bar-ból pedig mikrobusszal vagy taxi-val Shkodra-ba.
Busszal, mely naponta közlekedik Budapest és Prishtina között. A buszt a Bici-Com Reisebüro üzemelteti (https://www.facebook.com/bicicomreiseburo/). Érdemes előre jelezni az utazási szándékot, hogy biztosan legyen helyünk, mert a busz Ausztriából indul, és Budapesten az M0 csepeli lehajtójánál található OMV benzinkútnál veszi fel a Budapestről utazni szándékozókat. Prishtina-ból menetrend szerint közlekedő nagy busszal vagy mikrobusszal utazhatunk tovább Albániába.
Vagy Shemi Tours: https://shemi-tours-hungary-kft.webnode.hu/
Vagy Budapesten áthaladó Tirana-ig közlekedő irodák járataival:
Hajóval: a Durres-i, Vlora-i vagy Saranda-i kikötőkbe.
Autóval:
– Magyarország-Horvátország-Bosznia-Hercegovina-Montenegró-Albánia útvonalon.
– Magyarország-Szerbia-Macedónia-Albánia útvonalon.
– Magyarország-Szerbia-Koszovó-Albánia útvonalon.
Ez az út a leggyorsabb, DE: amennyiben úgy döntünk, hogy útlevéllel jövünk erre, legyen nálunk a személyi igazolványunk is. Erre abban az esetben van szükség, ha ugyanazon az útvonalon szeretnénk visszautazni Magyarországra, ha más úton akar valaki visszautazni, akkor elég az útlevél is. Az útlevél mellé azért kell a személyi igazolvány is, mert visszafelé a koszovói-szerb határon a szerb határőr csak azzal enged be Szerbiába. Szerbia ugyanis nem ismeri el Koszovót önálló államként, a saját tartományának tekinti, és illegális határátlépőnek fogja tekinteni azt, aki ezen az útvonalon utazik vissza is, és meglátja a szerb határőr az útlevélben azt a pecsétet, miszerint elhagytuk Koszovó területét. Továbbá belépéskor ki kell tölteni a KGFB-re egy nyomtatványt, és 15 napra 15 EUR a díj személyautóra, de a nyári szezonban az utóbbi években díjmentessé tették a megkötését.
A határokon kérhetik a nemzetközi (biztosítós) zöldkártyát (most már fehér papírra nyomtatják), ezért azt ki kell kérni a magyar biztosítótól, ahol az autó kötelező gépjármű felelősségbiztosítása van, ennek kiadása Magyarországon minden biztosítónál díjmentes.
– Aki délre Saranda-ba, Ksamil-ba menne, annak az alábbi útvonal is egy opció:
Belgrád-Nis-Skopje mellett lefelé délre tovább az autópályán Görögország felé, majd Thessaloniki előtt keletre fordulva Ioannina, Igoumenitsa felé. Ezután vagy Ioannia-nál északra fordulva Kakavia felé belépni Albániába, majd a Muzina-hágón át eljutni Saranda-ba, vagy elmenni a görög autópályán egészen Igoumenitsa-ig, majd ott északra fordulva a Qafë Bota határátkelőnél belépni Albániába, és onnan eljutni Ksamil-ba, Saranda-ba.
Határátlépő helyek:
Koszovó felől: Qafe Morinë (Prishtina-Kukës), Morinë (Gjakova-Tropoja), Qafë Prushë (Gjakova-Hasi)
Görögország felől: Kapshtica, Kakavija, Qafë Botë, Tre Urat (Konica-Përmet)
Montenegró felől: Hani i Hotit, Muriqan Sukobina (Ulqinj-Shkodra), Vermosh, Grabom
Macedónia felől: Qafë Thanë, Tushemisht, Bllata, Gorica
A határátkelőhelyek térképen. A jelölésekre kattintva látható a nyitvatartás.
http://www.dogana.gov.al/c/173/334/deget-doganore
ITTENI KÖZLEKEDÉS
Albánia főútjai jó minőségűek, az autópályák azonban eltérhetnek az Európában megszokottól. Időnként körforgalmak lassítják a közlekedést, és az út szélén emberek, állatok, egyéb járművek közlekedhetnek, ezért mindig körültekintően vezessünk. Éjszaka fokozottan figyeljük szintén ezek miatt, illetve találkozhatunk kivilágítatlan járművekkel is. Az utakon és a városokban sok rendőr van, a külföldieket nem bántják, ha meg is állítanak, általában büntetés nélkül tovább engednek. Albániában a közbiztonság jó, autólopástól, vagyon elleni bűncselekményektől nemigen kell tartani. Az autópályák közül a Milot-Morinë autópályán kell fizetni alagútdíjat személyautóra 660 ALL-t (5 EUR), motorkerékpárra pedig 330 ALL-t.
Sebességhatárok:
Lakott területen belül: 50 km/h
Lakott területen kívül: 90 km/h, kivéve, ha a közlekedési táblák mást jeleznek.
Tankolás: Albániában sok benzinkút található. A nagyobb kúthálózatoknál – Kastrati, Eida – ajánlatos tankolni, ott egyes töltőállomásokon bankkártyát is elfogadnak. De mindig kérdezzük meg előre.
Tömegközlekedés: Albániában leginkább autóbusszal és mikrobuszokkal közlekedhetünk. Albániára jellemző, hogy a menetrendek csak a nagy busztermináloknál vannak kiírva, a városok között buszmegállók sokszor jelölve sincsenek, ezért mindenképpen ajánlatos helyben érdeklődni. A mikrobuszok általában akkor indulnak, ha megfelelő számú utas összegyűlt. A buszvezetők rugalmasak, bárhol kérhetjük, hogy szeretnénk leszállni, csak jelezzük előre.
Bővebb információk és menetrendek Tiranából itt: https://tirana.al/pika-interesi/terminali-i-autobusave-te-jugut-dhe-veriut?fbclid=IwAR3i15kHGfZZ1tm4G2Y8lw65P5iHriNrW4nkI4hV1g6lBZBOS6X2snsNw1c
Figyelem: a délre és északra induló autóbuszok végállomása) a Kamza-i leágazásnál (a CASA ITALIA bevásárlóközponttal szemben) található. A keletre induló buszok (pl. Elbasan, Korça, Pogradec) pedig a TEG bevásárlóközpontnál épített új terminálból indulnak.
Autókölcsönzés: az ismert nemzetközi autókölcsönzők itt is megtalálhatók, de az albán kölcsönzőkhöz is bátran fordulhatunk.
– http://www.noshi.al/en/
– http://peparentcar.al/
– http://www.albaniarentalcars.com/
– https://www.surpricecars.com/
– https://www.facebook.com/easyrentacaral/
– http://www.albarent.al/
– http://eaglerent.al/
– https://hu-hu.facebook.com/easydrivealbania/
PÉNZVÁLTÁS
Albánia hivatalos fizetőeszköze az albán Lek (ALL). EUR-t, USD-t, CHF-et érdemes hozni, és a szükséges összeget beváltani. Sok pénzváltó működik, mindenhol korrekten váltanak. Bankban nem tanácsos pénzt váltani, mert komissziót számolnak fel. Bankautomata városokban sok helyen van, vannak automaták, melyek Lek-et és EUR-t is kiadnak. Érdemes érdeklődni előre a magyar számlavezető banknál, mennyibe kerül a külföldi készpénzfelvétel. Sok helyen EUR-ral is fizethetünk a szálláshelyeken, éttermekben, de lehet, hogy akkor Lek-ben kapunk vissza. A bankkártyás fizetés még kevéssé elterjedt, a nagyobb szállodákban, üzletekben, éttermekben, benzinkutakon fizethetünk bankkártyával, de érdemes mindig előre megkérdezni akkor is, ha ki van írva, hogy lehet-e kártyával fizetni.
TELEFON, INTERNET
Albániában két mobilszolgáltató működik. Hasonló csomagokat kínálnak feltöltőkártyára, van olyan csomag, amely kimondottan a turistákat célozza internet hozzáféréssel és külföldi telefonálási lehetőséggel. Ha albán SIM kártyát szeretnénk vásárolni, azt kártyafüggetlen telefonban használhatjuk. A kártya vásárláshoz útlevél vagy személyi igazolvány szükséges. Albánia előhívó száma a +355. A szálláshelyek és az éttermek többségében ingyen wi-fi-t biztosítanak.
Albán mobilszolgáltatók:
KOMMUNIKÁCIÓ, VÁSÁRLÁS
Albánia Bulgárián kívül az egyetlen európai ország, ahol az igen-nem kifejezése fordítva történik. Erre figyeljünk, mert gyakran okoz félreértést. Mivel viszont ezt az albánok is tudják, így sokan egy külföldivel szemben udvariasságból direkt fordítva bólogatnak, mint ami nekik természetes lenne, így a félreértés lehetősége még nagyobb. Albánul a „nem” szó úgy hangzik, hogy „jo”. Tehát ha egy albán hevesen bólogat, és azt mondja, hogy „jó, jó”, az azt jelenti, hogy valamire nagyon nemet mondott! Egy turista számára szokatlan az is, hogy sok helyen, például piacokon a termékek ára sokszor még mindig az 1965-ben megszüntetett régi Lek-ben van feltüntetve, ezért egy nullával többet írnak rá, így a termék ára valójában a kiírt ár tizedébe kerül.
A fiatalabb generáció jól beszél angolul, az idősebbek görögül, olaszul kommunikálnak. Albániában jellemzően túlsúlyban vannak a kisebb, családi üzemeltetésű boltok, de vannak nagyobb bolthálózatok (Conad, Big Market, EcoMarket), és jelen vannak multinacionális cégek is, például az Interspar, JYSK stb. Az élelmiszerek jó minőségűek, megfelelnek az európai szabványoknak. Az üzletek, pénzváltók, autószerelő műhelyek, egyéb szolgáltatók hétvégén is nyitva vannak, sok közülük ünnepnapokon és az államilag meghatározott munkaszüneti napokon is. Albániában az egyetlen nap, amikor szinte minden zárva van a január 1-je.
EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁS, HIGIÉNIA
Albániában semmilyen egészségügyi kockázattal nem kell számolnunk, védőoltás nem szükséges. Az általános higiéniai szabályokat tartsuk be, a nyár időszakban legyünk még körültekintőbbek. A csapvíz nem mindenhol iható, ezért inkább fogyasszunk ásványvizet. Baleset biztosítás kötése ajánlott, de ha nem kötöttünk, és baleset ér bennünket vagy megbetegszünk a nyaralás alatt, nyugodtan keressük fel a legközelebbi orvosi rendelőt vagy kórházat, el fognak látni. Magánkórházba is mehetünk, melyből Albániában több is van:
Amerikai kórház: http://www.spitaliamerikan.com/
Német kórház: http://spitaligjerman.com/cgi-sys/defaultwebpage.cgi
Olasz kórházak: http://www.salus.al/ , https://www.spitalivillamaria.al/en
http://spitalicontinental.com/
Valamint:
Ezekben színvonalas szolgáltatást kapunk megfizethető áron. A legtöbb Magyarországon kapható gyógyszer itt is beszerezhető (esetleg más néven), a patikák kínálata azonban eltérő, és az ismert gyógyszergyárak termékein kívül kaphatók olcsóbb távol-keleti gyógyszerek is. Ne lepődjünk meg, ha nem egy egész dobozzal kapunk, hanem esetleg csak egy levéllel, vagy néhány szemet, ez itt bevett szokás, és az árat is a mennyiség függvényében számolják fel.
Központi segélyhívó: 112
Rendőrség: 129
Mentők: 127
Tűzoltók: 128
Közlekedésrendészet: 126
SZÁLLÁSHELYEK
Albániában túlsúlyban vannak a hotelek, de apartmanokat is találunk. A foglalási oldalakon (https://www.booking.com/ , https://www.trivago.hu/ , https://hu.airbnb.com/?_set_bev_on_new_domain=1658570972_N2EyNzg0YWJmMDAz), néhány kisebb, családi üzemeltetésű szálloda nincs fenn, azért azok csak a helyszínen foglalhatók. Jellemzően 3 és 4 csillagos szállodák vannak, de már egyre több az 5 csillagos hotelek száma is. A közvetlen tengerparti hotelekben a szobához adnak nyugágyat és napernyőt, de a strandokon bérelhetünk 300-5.000 Lek/napidíjért (a déli részen drágább, és természetesen az árak a szezon szerint vannak meghatározva. Elő- és utószezonban olcsóbbak, főszezonban drágábbak). A légkondicionáló használatáért általában nem kell külön fizetni. Kempingek is vannak, néhány közülük európai színvonalú. A vadkempingezés nem tiltott, de ha mód van rá, a helyszínen érdeklődjünk, hogy leállíthatjuk-e a lakókocsit, illetve felverhetjük-e a sátrat, egyrészt, hogy biztosan ne legyen probléma, másrészt, ha tudnak rólunk, figyelnek ránk.
Albániai kempingek:
https://agrotourism.gov.al/camping-experience/
https://en.camping.info/albania/campsites
ÁRAK
Albániában a szolgáltatások ár-érték arányban jók. Nagyon sok étterem, kávézó, bolt található országszerte. Természetesen itt is jellemző, hogy a turisták által gyakran látogatott helyeken magasabbak az árak. Összességében elmondható, hogy az albán árak a magyarországi áraknak kb. kétharmada. A borravaló nem elterjedt, és sehol nem várják el. Az éttermekben, ha nem tudjuk elfogyasztani a megrendelt ételt, csomagoltassuk el, az itt teljesen természetes.
Éttermi árak:
Italok
Presszó kávé – kafe ekspres: 60-150 Lek
Török kávé – kafe turke: 50-60 Lek
Capuccino – capuccino: 150-200 Lek
Tea – çaj: 50-100 Lek
Üdítők – pije freskuese: 150-200 Lek
Ásványvíz – ujë (me gaz v. i gazuar=szénsavas, pa gaz=szénsavmentes) 50-60 Lek/fél liter
Pálinka (szőlő, szilva): 60-200 Lek
Szkander bég konyak: 60-200 Lek
Csapolt sör – birra me kriko: 120-250 Lek/0.5 l
Üveges sör – birra me shishe: albán: 120-200 Lek, import: 200-350 Lek
Ételek
Levesek – supë: 300-500 Lek
Saláták – sallatë: 250-500 Lek
Sajtok – djathë: 200-500 Lek
Sült burgonya – patate të skuqura: 250-300 Lek
Főtt rizs – pilaf: 100-200 Lek/1 adag
Tészták – makarona: 500-700 Lek
Fasírt – qofte: 30-40 Lek/db
Cserépedényben készült étel – tavë dheu: 400-600 Lek
Tengeri ételek – prodhime deti: 700-1500 Lek/adag
Húsok – mishrat: 600-900 Lek/500 g →gici- malac, qingji-bárány, viçi-borjú, keci-kecskegida
Pizzák – pica: 400-800 Lek
VALLÁS
Albániával kapcsolatban sokszor felmerül a kérdés, hogy mivel a lakosság kb. 70% muszlim vallású, mennyire van ez hatással a hétköznapi életre és a turistákra. Semennyire. Albániában négy vallást gyakorolnak: szunnita muszlim, bektashi muszlim, katolikus, görög ortodox. Példaértékű egyetértésben élnek egymás mellett, és a turisták azon kívül, hogy látnak mecseteket, semmit nem érzékelnek a vallási szokásokból, maximum annyit, hogy ima idején a mecset nem látogatható turisztikai célból. A Ramadan ideje alatt a boltok, éttermek nyitva tartanak, és mindenhez hozzá lehet jutni.
MÚZEUMOK
Albániában a múzeumok látogatásakor ugyanazok a szabályok érvényesek, mint bárhol Európában. A tiltást jelző táblákat (pl. fényképezni tilos) tartsuk be, de mivel az albánok kedvesek és vendégszeretőek, ha mindenáron fényképezni szeretnénk, kérdezzük meg a múzeumi alkalmazottat, hogy szabad-e. A mecsetek látogatásakor ajánlatos a testet jobban takaró ruhában menni. A lábbelit mindig le kell venni, cipőben nem szabad (illik) a szőnyegre lépni, és nem csak a mecsetekben, bárhol máshol sem.
KALANDTURIZMUS
Albániában sokfajta lehetőség van kalandturizmusra. A túrázástól, hegymászástól, sziklamászástól kezdve a siklóernyőzésen át a búvárkodásig és egyéb vízi sportokig (stand up paddle, kajak, rafting), terepjárós túrákig mindenki talál kedvére valót.
Az alábbi linkeken szakképzett csapatok segítenek a programokban:
http://www.outdooralbania.com/
Ha egyénileg túráznánk, a túra útvonalakról itt tájékozódhatunk:
http://albanianchallenge.org/en/maps/
A strandokon bérelhetünk jet-ski-t, banánt, kite-ot stb.
Albániában is befizethetünk hajókirándulásokra. Ha a Karaburun-félszigetre és a Sazan-szigetre szeretnénk kirándulni, a Vlora-i kikötőből több hajó is indul, a kis halászkikötőben pedig megállapodás szerint bérelhetünk kisebb hajót vagy motorcsónakot. Saranda-ban a halászkikötőben és a sétálóutca mentén kínálják a kirándulásokat a hajótulajdonosok, és Himare-ban is találunk ilyen hajókat.
Néhány cég szolgáltatása a https://www.getmyboat.com/ oldalon is elérhető.
Ha még több érdekességet olvasnál Albániáról, gyere a Facebook-ra!
Idegenvezetés és egyéb turisztikai szolgáltatások:
Viber, WhatsApp: +355 698798573 – Skype: alfa-kontakt.info
Ha egyéb szempontból is érdekel az ország, ingatlant vásárolnál, céget alapítanál, kereskednél, akkor kattints ide!
/Az oldal folyamatosan frissül./